Tarım ve Orman Bakanı Sayın Kirişci, Üniversitemizde Düzenlenen Sektör Toplantısına Katıldı

22.11.2022
Tarım ve Orman Bakanı Sayın Prof. Dr. Vahit Kirişci, İlimiz ziyaretleri kapsamında Üniversitemiz Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “Tarım ve Orman Sektör Toplantısı’na” katıldı.
Bazı programlara katılmak ve ziyaretlerde bulunmak üzere Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil ve Hayvancılık Genel Müdürü Salih Çelik ile Hakkari'ye gelen Tarım ve Orman Bakanı Sayın Prof. Dr. Vahit Kirişci, ilk olarak Hakkari Valiliğini ziyaret etti, burada Rektörümüz Prof. Dr. Ömer Pakiş ve protokol üyeleri tarafından karşılandı. Yapılan karşılamanın ardından Bakan Kirişci başkanlığında kentteki yatırımlarla ilgili toplantı gerçekleştirildi.
 
Daha sonra Üniversitemiz Rektörlük Konferans Salonu'nda düzenlenen "Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı’na” katılan Bakan Kirişci, "Hakkari'nin Irak ve İran'la komşu olması nedeniyle ülke güvenliği bakımından önem taşıyan illerden biri olduğunu söyledi. Bugün ülkede huzur ve güven ortamının sağlanmasında bölgede görev alan asker, polis, güvenlik korucusu ve vatandaşların büyük emeğinin olduğunu vurgulayan Kirişci, bu çalışmaların üstün başarıyla yürütüldüğünü ifade etti. Türkiye'nin enerjisini yıllarca bir takım vesayet odaklarının baskılarına harcadığını aktaran Kirişci, şunları kaydetti: "İşte 68 ve 78 kuşağı, Alevi, Sünni, Kürt, Türk denildi. Sonra laik, anti laik. Ne malzeme buldularsa kullandılar. En sonunda başımıza bir FETÖ belası sardılar. Türkiye açısından 15 Temmuz 2016'yı milat olarak gören bir kardeşinizim. Türkiye kendine geldi. Kendiyle ilgili baştan ayağa bir değerlendirmede bulundu. Yeni bir yürüyüş ortaya koydu. Gelecek yıl da Allah izin verirse Cumhuriyetimizin yüz yılı geride kalmış olacak. Yeni bir yüzyıla başlayacağız. Dününü bilmeyen, bugünü anlayamadığı gibi gelecekle ilgili de bir çalışmayı ortaya koyamaz. Mutlak surette dünden alacağımız dersi bugünden değerlendirip yarına şekil vermemiz gerekiyor. Türkiye Yüzyılı perspektifinde de çalışmalarımız bunun üzerine oturuyor." şeklinde konuştu.
 
Gerçekleştirilen toplantıya Vali/Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, Rektörümüz Prof. Dr. Ömer Pakiş, Üniversitemiz Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erdoğan Bada ve Prof. Dr. Can Yılmaz, Vali Yardımcıları, kurum amirleri, akademisyenlerimiz, Tarım ve Orman sektör temsilcileri, STK temsilcileri ile çiftçiler katıldı.