Üniversitemizde Teknokent Tanıtım Toplantısı Yapıldı

03.06.2022
Üniversitemiz, TOBB Hakkari ve TOBB Van Kadın Girişimciler Kurulu, Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası ve Van Teknokent işbirliği ile bir toplantı gerçekleştirildi.
Üniversitemiz Rektörlük Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Rektörümüz Prof. Dr. Ömer Pakiş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Hakkari Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sevda Keskin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Van Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Pınar Gülle, Van Teknoket Uzmanı Şilan Akbaş, Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Fikret Keskin, Genel Sekreterimiz Senar Hatim, daire başkanlarımız, akademik – idari personelimiz ve öğrencilerimiz katıldı.
 
Toplantıda açılış konuşması yapan Rektörümüz Prof. Dr. Ömer Pakiş; “Üniversite-sanayi işbirliğine büyük önem veriyoruz. Bundan dolayı Van Teknokent’in bu bağlamda yaptığı çalışmalarından dolayı teşekkür ederiz. Tabi dünyada ve ülkemizde nüfusun yarısından fazlasını kadınlar oluşturmaktadır. Üniversite olarak Hakkari’de eğer bir şeyler yapılacaksa muhakkak kadın eli buna değsin istiyoruz. Çünkü bunun daha düzenli ve güzel olacağına inanıyorum. Her bölgenin kendine göre zenginlikleri var. Biz de mümkün olduğunca bölgenin zenginliklerini ve potansiyelini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bu da üniversite- sanayi işbirliği ile mümkün olacaktır.” dedi.
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Hakkari Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sevda Keskin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Van Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Pınar Gülle, kendi girişimcilik tecrübelerini dinleyicilerle paylaştılar.
 
Üniversitemiz akademik-idari personeli, öğrenci ve genç girişimcilere yapılan Van Teknokent tanıtımında Uzman Şilan Akbaş sunum eşliğinde; Van Teknokent'in tarihçesi, istihdam sayısı, fırsatları, kaç ili kapsadığı, TÜBİTAK BİGG Start One programı nedir, Start One kuluçka merkezinde yapılan çalışmaların neler olduğu, Webhelp Labone prototipleme atölyelerin ne olduğu, kimlerin bu atölye ve fırsatlardan ücretsiz olarak yararlanabileceği gibi bilgilerin yanı sıra  Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ve Van Teknokent iş birliğinde yürütülen “Ben Girişimciyim 2022” yarışmasının ne zaman başvurulara açılacağı, BİGG Start One Yeşil Büyüme çağrısı kapsamında TÜBİTAK tarafından 450.000 TL hibe ile şirket kurulumu için yapılan desteklerin neler olduğu gibi hususlarda bilgiler aktardı.
Bu kapsamda bilgi ve danışmanlık almak isteyenlerin Van Teknokent’e ulaşarak bilgi alabilecekleri belirtildi.