Yükseköğretim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Özvar, Bölge Üniversite Rektörleri İle Buluştu

25.04.2022
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ev sahipliğinde bölge üniversite rektörleri ile bir araya geldi. Bir dizi programa katılmak üzere kente gelen Prof. Dr. Özvar, beraberindeki YÖK Yürütme Kurulu üyeleri Prof. Dr. Ömer Açıkgöz ve Prof. Dr. Naci Gündoğan ile Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu´nda düzenlenen "Genişletilmiş Senato Toplantısı"na katıldı.
Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş’in de katılım gösterdiği programa Van Yüzüncü Yıl, Bitlis Eren, Muş Alpaslan, Ağrı İbrahim Çeçen, Iğdır, Kafkas, Siirt ve Bingöl üniversitelerinin rektörleri ve senato üyeleri katıldı.
 
Bölgedeki üniversitelerin akademik anlamda önemli gelişmeler gösterdiğini ve gençlerde bir heyecan ve dinamizmin dikkat çektiğini ifade eden Özvar, şunları kaydetti: "Sizlerden en büyük isteğim, daha fazla yayın ve akademik üretkenlik. Eğitim ve öğretim kalitesini mümkün olduğu kadar daha yukarılara çıkartabilmek. Üniversiteyi üniversite yapan akademik üretim ve bilimsel performanstır."
 
Özvar ve beraberindekiler daha sonra üniversitenin sosyal tesislerinde öğrencilerle iftar yaptı. Burada öğrencilerle sohbet eden Özvar, üniversitelerin başarı sıralamasına göre öğrenci aldığını hatırlattı.
 
Türkiye'de 204 aktif üniversitenin olduğunu anlatan Özvar, şöyle devam etti: "Genç nüfusu hesaba kattığımız zaman bu 204 üniversite yükseköğretim ihtiyacını ancak karşılıyor. Hatta üniversite kapılarına gelen öğrenci kardeşlerimizin sayılarına dikkat edecek olursak aslında yetmiyor da denilebilir. Bizler hangi programda, hangi bölümde meslek icra edersek edelim hayatı anlamlı kılacak en önemli şey çevremizle uyumlu, üretken, pozitif, çevremize hizmet eden, destek olan, yardım eden insanlar olabilmektir. Bu bakımdan üniversitelerin yükseköğretimde öğrencilerimize fevkalade önemli katkılar sağladığını, beceriler kazandırdığını düşünüyorum."
 
Hayat boyu öğrenme felsefesini çok önemsediklerini belirten Özvar, üniversiteyi fırsat bilip, öğretim elemanlarının öğrettiği şeylerin ötesine geçerek sürekli araştırmak gerektiğini ifade etti.
 
"Barajların kalkması demek herkesin sınavsız üniversiteye girmesi demek değildir"
 
Özvar, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) baraj puanlarının kaldırılmasına ilişkin ise şunları söyledi: "YKS baraj puanın kaldırılmasının en önemli sebeplerinden birisi önümüzdeki yıllarda daha da artacağını öngördüğümüz bir aday sayısı olacak. Bu sene 3 milyon 250 bin öğrenci sınava giriyor. 2024'te belki 4 milyon genç üniversite sınavlarına girmek için başvuracak. Buna mukabil devletimizin, ülkemizin çok şükür üniversite imkanları fevkalade geniştir. Yani 1 milyon 10 bin civarında bir kontenjanımız var. Fakat kontenjanlar bu kadar geniş olmasına rağmen kontenjanların kayda değer bir kısmının boşta kaldığını görüyoruz. Bununla da bizim yapmaya çalıştığımız basit bir işlem var. Biz bu sistemi bu şekilde yeniden kurgularken belli simülasyonlar yaparak bu işleri yaptık. 2021'de baraj olmasaydı mevcut sonuçlara göre başarı sıralamaları nasıl olurdu, bunların hepsini çıkardık. Bu sistem elemeyi ikinci plana itiyor. Öğrenciler arasında başarı sıralamasını öne çekiyor. Yani yapmaya çalışılan şey, aslında yeteri kadar kontenjan olmasına rağmen öğrencilerin tercih yapma imkanını genişletiyoruz. Barajların kalkması demek herkesin sınavsız üniversiteye girmesi demek değildir." dedi.
 
Toplantı, rektörlerin konuya ilişkin görüş, dilek ve önerilerini sunmalarıyla son buldu.