Rektörümüz, TRT GAP Radyosu “Yöremizden” Programının Yayın Konuğu Oldu

10 Ağustos 2021
Rektörümüz Prof. Dr. Ömer PAKİŞ, TRT GAP Diyarbakır Radyosu “Yöremizden” programının yayın konuğu oldu.
Rektörümüz Prof. Dr. Ömer Pakiş, “Üniversitemiz 2008 yılında bakanlar kurulu kararıyla kurulan bir üniversite, o günden bugüne gelişim sürecini çok güzel bir şekilde sürdüren ve Hakkari’de hizmet üreten bir üniversitedir.
 
Toplamda üniversitemizde 6 fakültemiz, 1 Yüksekokulumuz, 3 meslek yüksekokulumuz var. Eğitim Fakültemizde iyi bir noktadayız, yaklaşık 10’a yakın programımız var. Genç akademisyenlerimizin çoğunlukta olduğu enerjik, aktif ve bilgileri daha yeni bir eğitim fakültemiz var. Öğrencilerimizi bu genç ve deneyimli hocalarımızdan yararlandırmaya çalışıyoruz. Bunun dışında Sağlık Bilimleri, İlahiyat, Güzel Sanatlar, Mühendislik ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerimiz var. Hepsinin lisansüstü programları bulunuyor. Bazı fakültelerimiz doktora programı açma seviyesine geldi." şeklinde konuştu. Rektörümüz Prof. Dr. Ömer Pakiş şu sözlerle devam etti;
 
"Hakkari hem Doğu Anadolu’nun soğuğunu hem de Güneydoğu'nun sıcaklığını birlikte barındıran bir coğrafi konuma sahip. Dolayısıyla öğrencilerimizin çalışabilecekleri ve kendilerini geliştirebilecekleri bir ortam kendilerini bekliyor. Özellikle Doğa sporları, kış ve yaz sporlarının yapılacağı bakir bir alan... Organik tarım alanında çok iyi bir bölgemiz. Akademik anlamda da üniversitemiz çok iyi bir durumda. Bunun, 3 bin civarında olan öğrencilerimiz için çok avantajlı bir durum olduğunu da belirtelim. Ayrıca Üniversitemiz, Gazi ve Ankara Üniversitelerimizle kardeş üniversite ve 5-6 programımızda Ankara ve Gazi Üniversitesi öğretim üyeleri öğrencilerimize ders veriyor. Aynı zamanda öğrencilerimiz Ankara ve Gazi üniversitesinden de ders seçebiliyorlar.  Üniversitemize gelen öğrencilerimizi güler yüzlü, alanında başarılı bir ekip karşılayacak olup, gerek sözlü gerekse görsel anlamda bilgilendirmeler olacaktır. Sosyal ve sportif aktiviteler anlamında öğrencilerimize özellikle kayak öğrenme konusunda her türlü imkanı sağlıyoruz. Bunun dışında doğa gezileri düzenliyoruz. Öğrencilerimiz eğer Üniversitemizin bir programına yerleşebiliyorlarsa gönül rahatlığı ile tercih etsinler ve gelsinler hiçbir sıkıntı olmadan bu öğrencilerimizi bilgiyle donanmış olarak ailelerine geri göndereceğiz.
 
Hakkari, aynı zamanda İran ve Irak'a  sınırı bulunan bir ilimiz. Bu anlamda da özellikle lisansüstü programlara öğrenci almaya ve sınır ili olmanın bütün avantajlarından yararlanmaya çalışıyoruz. Son olarak öğrencilerimize gelmeden önce mutlaka aşılarını yapmalarını tavsiye ediyorum” diyerek konuşmasını bitirdi.