“Yazılım Hareketi Programı” İş Birliği Protokolü İmzalandı

09 Nisan 2021
Rektörümüz Prof. Dr. Ömer Pakiş, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) öncülüğünde Van’da gerçekleştirilen Hakkari, Muş, Bitlis ve Van illerinin Milli Eğitim Müdürlükleri ve üniversitelerinin de katıldığı "Yazılım Hareketi Programı" iş birliği protokolü imza törenine katıldı.
Protokol kapsamında lise ve üniversite düzeyinde eğitim gören öğrenciler için; geleceğin meslekleri ve tüm mesleklerin geleceği olan yazılım ile ilgili farkındalık ve bilgilendirme çalışmalarının yapılması, bu gençler arasından yazılım konusunda ilgili ve yetenekli olanlar için özel eğitimler verilmesi ve yazılım alanında uzman eğiticilerin yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, bölgedeki hedef kitlenin ihtiyacına göre belirlenen eğitim içeriklerini kullanıma hazır hale getirecek ve eğitim alan kişiler için gerektiği durumlarda internet desteğini sağlayacaktır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından belirlenen eğitimlere yönelik rehber desteği sağlanacak ve eğitim sonunda katılımcı ve eğiticilere sertifika verilecektir. 

Protokol kapsamında 20 öğrenciden oluşan bir yazılım ekibinin oluşturulması hedeflenmektedir. Üniversitemiz ve diğer paydaş üniversiteler  konukevi, yemekhane, bilgisayar yazılım ve donanımları, ulaşım imkânları, laboratuvar, sınıf,  vb. olanaklarını protokol kapsamında eğitime katılacak öğrenci ve eğitimcilerin kullanımına açacaklardır. Gerçekleştirilecek faaliyetlere yönelik, tanıtım ve bilgilendirme çalışmalarına da destek sağlanacaktır.

Kurumların iş birliğinde gerçekleşecek fuar, konferans, çalıştay, bilgilendirme toplantıları, yarışma gibi organizasyonlar için gereken harcamaların, Ajans 2021 Yılı Çalışma Programının ilgili faaliyetine ilişkin bütçe sınırları dâhilinde karşılanması, protokol kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetlere yönelik, bölgesel ve ulusal düzeyde tanıtım, bilgilendirme ve gerçekleştirilmesi düşünülen eğitimlerin plan ve koordinasyonu Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından yapılacaktır.