Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’dan Üniversitemize Ziyaret

26.03.2021
YÖK Anadolu Projesi kapsamında Üniversitemiz ile eşleşen Ankara Üniversitesi heyeti ile ilk koordinasyon toplantısını gerçekleştirdik.
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercan Bayazıtlı, Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Çelik ve Rektör Danışmanı Ümmet Artuç YÖK Anadolu Projesi kapsamında Üniversitemizi ziyaret ettiler.
 
İlk olarak Rektörümüz Prof. Dr. Ömer Pakiş’i makamında ziyaret eden Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünüvar ve beraberindeki heyet, ardından Rektörümüz Prof. Dr. Ömer Pakiş ile beraber Hakkari Valisi İdris Akbıyık’ı makamımda ziyaret ettiler.
 
Valilik makamında gerçekleştirilen ziyaretin ardından Rektörümüz Prof. Dr. Pakiş, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünüvar ve beraberindeki heyet tarafından üniversitemiz bünyesindeki Meydan Medresesi'nde bir toplantı gerçekleştirildi.
 
Toplantıya; Rektörümüz Prof. Dr. Ömer Pakiş, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar,  Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercan Bayazıtlı, Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Çelik ve Rektör Danışmanı Ümmet Artuç Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Mehmet Nuri Bodur, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Cevher Marin, Üniversitemiz YÖK Anadolu Projesi Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Mesut Sert ve üniversitemiz öğretim üyeleri katıldı. 
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın iştirakiyle gerçekleştirilen “YÖK Anadolu Projesi’nin tanıtım toplantısının ardından Üniversitemiz proje kapsamında Ankara Üniversitesi ile eşleşmişti. Rektörümüz Prof. Dr. Ömer Pakiş ile Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar'ın öncülüğünde her iki üniversitenin YÖK Anadolu Projesi koordinatörlüğü bir araya gelerek projenin detayları üzerine görüştüler.
 
Toplantıda açılış konuşması yapan Rektörümüz Prof. Dr. Ömer Pakiş, Cumhurbaşkanımızın himayelerinde tanıtımı yapılan YÖK Anadolu Projesi kapsamında 15 genç üniversitenin 12 köklü üniversite ile eşleştiğini, bu projedeki gayenin hem eğitim-öğretim faaliyetlerinde hem de Ar-ge ve proje faaliyetlerinde genç üniversitelerin, kıdemli üniversitelerin deneyim ve tecrübelerinden istifadelerini sağlamak olduğunu dile getirdiler.
 
Rektörümüz Prof. Dr. Pakiş, konuşmasında;  “Ankara ve Gazi Üniversiteleri YÖK Anadolu Projesi kapsamında eşleştiğimiz iki kadim üniversitemizdir. Bundan birkaç hafta önce Gazi Üniversitemizin Rektörü ve öğretim üyesi arkadaşlarıyla buraya teşrif ettiler, ziyarette bulundular. Şimdi bugün Ankara Üniversitemizin çok muhterem Rektörü Sayın Prof. Dr. Necdet Ünüvar hocamız ekibiyle beraber teşrif ettiler. Kendilerine teşekkür ediyorum. Bizim öğrencilerimiz bazı dersleri Ankara Üniversitemizin kıdemli hocalarından alacaklar. Bu bizim öğrencilerimizi ciddi şekilde motive edecektir. Üniversitemizde okuyan bir öğrenci aynı zamanda Ankara Üniversitesi’nden ve Gazi Üniversitesi’nden bir hocanın derslerini takip edebilecek. Bu taşradaki üniversitelerimizin gelişimini tetikleyecek, teşvik edecek ve öğrenci başarısına da çok ciddi katkı sunacaktır. Bu birliktelikten ben çok ciddi sonuçlar çıkacağına inanıyorum. Hakkari Üniversitesi kurgusunu tamamladı ve o kurguladığı düzenlemeyi şu anda sahada uygulamaya büyük oranda başladı ve epeyce mesafe aldı” diye belirtti. 
 
Hakkari’de olmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek konuşmalarına başlayan Anakara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar: “Hakkari Türkiye’nin en önemli şehirlerinden bir tanesi, belki nüfus ve coğrafi olarak Türkiye’nin bir serhat şehri konumunda olabilir ama bizim kalbimizin tam orta yerinde olduğunu çok rahatlıkla söyleyebilirim. Ankara Üniversitesi olarak da Hakkari Üniversitesi ile bir iş birliğinden hakikaten memnun olduğumu söylemek istiyorum. YÖK Anadolu Projesi hocamın da ifade ettiği gibi sayın Cumhurbaşkanımızın çok önemsediği, Sayın YÖK başkanımızın da çok benimsediği bir proje. Bu projede kıdemli üniversitelerle 2006 yılından sonra kurulan genç üniversiteler eşleştirilerek eğitim-öğretim ve bilim alanında işbirliği amaçlanıyor. Bu proje çok başarılı başladı. Hakikaten çok da güzel gidiyor. YÖK Anadolu projesi ile kalbimizin bir parçasını Ağrı’ya bir parçasını da Hakkari’ye ayırdık. Dolayısıyla ilişkide olduğumuz il sayısı da 8’den 10’a çıkmış oldu. Bunu inşallah büyük bir memnuniyetle yerine getireceğiz. Gazi ve Ankara Üniversiteleri Hakkari Üniversitesi ile eşleşti. Biz Ankara Üniversitesi olarak hakikaten bu projeden çok heyecan duyuyoruz ve bunu bir başlangıç olarak görüyoruz. İnşallah ilerleyen zamanlarda daha da büyük bir mesafe kat edeceğiz.  Biz Türkiye’nin her bir noktasına hizmet etmeyi kendimiz için şerefli bir görev addediyoruz. Hakkari Üniversitesi ile de böyle bir işbirliği bizim için şerefli bir görevdir. Çünkü Hakkari İnsanı hakikaten serhat şehrinde yaşamanın şuuru ve bilinci ile burada devletine ve milletine bağlı yaşıyor. O yüzden Hakkari’de bulunmak, heyecan verici bir projenin parçası olmak bizi çok mutlu ve memnun ediyor” dedi.
 
Rektörlerin konuşmasının ardından toplantı, projede görevli akademisyenlerin proje detaylarını görüşmesiyle devam etti.
 
Koordinasyon toplantısının ardından Rektörümüz Prof. Dr. Ömer Pakiş, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve beraberlerindeki heyet, Üniversitemiz bünyesindeki Tarihi Meydan Medresesi'nde incelemelerde bulundular.
 
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve beraberindeki heyet, Rektörümüz Prof. Dr. Ömer Pakiş ile beraber ilimiz şehir merkezi ve Üniversitemiz Zeynel Bey Yerleşkesini dolaştıktan sonra ilimizden ayrıldılar.