Milli Park Çalışmaları Başlatıldı

25 Haziran 2020
Hakkari Üniversitesi akademisyenleri ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü işbirliği ile Hakkarideki bazı alanların milli park ilan edilip korunması için proje hazırlandı.
Hakkâri Üniversitesi ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan işbirliği protokolü kapsamında Hakkâri Valiliği’nin desteğiyle Hakkâri’deki bölgelerin tanıtılması ve turizme kazandırılması amacıyla çalışmalar başlatıldı.
 
Yapılan araştırmalar sonucunda Hakkâri Üniversitesi akademisyenleri ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Hakkâri Şube Müdürlüğü mühendisleri tarafından "Kesin Korunacak Hassas Alan" ilan edilen 3 bin 400 rakımlı Cilo Sat Buzullarının, Sat Buzul Göllerinin, bölgedeki yüksek rakımlı zirvelerin, kültürel ve tarihi mekânların da bulunduğu bazı alanların milli park ilan edilip korunması için proje hazırlandı. Bu proje kapsamında bölgedeki buzul, göl, dağ, yayla incelemelerinin ardından coğrafi, biyolojik, tarihi ve kültürel değerlere ilişkin hazırlanan ön etüt raporu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne gönderildi.