Hakkari Üniversitesi ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

19 Haziran 2020
Hakkari Üniversitesi bünyesinde kurulan Biyolojik Çeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Hakkari ilindeki biyoçeşitliliğin ortaya çıkarılması ve türlerin izlenerek envanter çalışmaları oluşturulması planlanmaktadır.
Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer PAKİŞ ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Necmettin YILMAZ tarafından Hakkari Üniversitesi Rektörlük hizmet binasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında Hakkari’nin damarlı bitkileri, kuşlar, memeliler, çift yaşarlar, sürüngenler, iç su balıkları ve habitatını izleme işi Hakkari Üniversitesi Biyolojik Çeşitlilik Uygulama ve Araştırma merkezi tarafından yapılacaktır.
 
Hakkari Üniversitesi Biyolojik Çeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Metin ERTAŞ: "Tarım ve Orman Bakanlığınca koruma altına alınan alanların ve türlerin düzenli olarak izlenmesi, envanter çalışmalarının farklı üniversite ve sivil toplum kuruluşları tarafından yapılması, bu kuruluşların her birinin birbirinden bağımsız olması hasebiyle ülke genelinde koordinasyon sorununun yaşanmasından dolayı uygulama açısından da dil birliği sağlanamadığı tespit edilmiştir. Bu çalışmalar birçok ülkede kamu, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin işbirliği ile yapılmaktadır. Ülkemizde tür çeşitliliğinin zengin oluşu, bu çalışmalarda kamunun yanı sıra üniversite ve sivil toplum kuruluşlarının desteğinin alınarak yapılmasını ve tek noktadan koordine edilmesi zorunluluğunu doğurmuştur. İlimizde de Hakkari Üniversitesi Biyolojik Çeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yapılacak olan türlerin izlenmesi ve envanter çalışmaları Hakkari Doğa ve Milli Parklar Müdürlüğü arasında yapılan işbirliği protokolü ile koordinasyon sağlanacaktır." dedi.
 
Biyolojik Çeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi, ortak araştırmalar yoluyla yaban hayata ve ekosistemlere yönelik ortaya çıkan tehditleri değerlendirmek, yeni türleri keşfetmek, çevre bilincini geliştirmek ve karar vericileri bilgilendirmek için bilimsel bulguları kullanmayı amaçlamıştır.