Tarihi Meydan Medresesi Ziyaretçilerini Bekliyor

29 Ağustos 2019
Hakkari´nin önemli tarihi yapılarından biri olan 318 yıllık Meydan Medresesi, Hakkari Üniversitesi tarafından yapılan "Hakkari´nin Turizm Merkezi Meydan Medresesi" projesi ile restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarının ardından ziyarete açıldı.
Hakkari Üniversitesi tarafından kentin en önemli kültür varlıklarından birisi olan medresenin turizme kazandırılması amacıyla "Hakkari'nin Turizm Merkezi Meydan Medresesi" projesi hazırlandı. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından desteklenen proje kapsamında medresenin çevresindeki bazı  yapılar kaldırılıp etraftaki arazilerin istimlak edilmesiyle alanı 4 bin 300 metrekareye çıkarılan medresenin bahçesinde kentin kültürünü yansıtan, içinde kafeterya ve sergi salonu bulunan "Kültür Evi "inşa edildi.
 
Biçer Mahallesi'nde 1700-1701 yıllarında dönemin Hakkari bölge yöneticisi İzzeddin oğlu İbrahim Bey tarafından inşa edilen medrese, ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Medreseyi görmeye gelen çok sayıda vatandaş, öğretim görevlileri eşliğinde medresenin avlusunu, sınıflarını ve diğer bölümlerini gezerek medresenin tarihi ile ilgili bilgi alıyor.
 
Hakkari Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Proje Koordinatörü Murat Adıyaman, medresenin halkın hizmetine sunulması için 2015'te Hakkari Üniversitesi'ne tahsis edildikten sonra medresenin hizmete açılmasına yönelik projelerin hayata geçirildiğini ve Meydan Medresesi'nin Hakkari'nin Kent Arşiv Etnografya Müzesi'ne dönüştürüleceğini belirtti.
 
Projenin birinci etabında 4 bin 300 metrekarelik alanda çevre düzenlemesi yapıldı ve Hakkari Kültür Evi inşa edildi. İkinci etap tamamlandıktan sonra kentin arşiv belgeleri, kitapları ve el yazmaları medresede araştırmacıların hizmetine sunulacaktır.