Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN İlimizi Ziyaret Etti

24 Temmuz 2019
Rektörümüz Prof. Dr. Ömer PAKİŞ, çeşitli incelemelerde bulunmak üzere ilimizi ziyaret eden Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar PEKCAN ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Sayın M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU’nun katılımlarıyla gerçekleşen “Bölgesel İstişare Toplantısına” katıldı.
Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar PEKCAN ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Sayın M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU’ nun katılımlarıyla Hakkâri Ticaret ve Sanayi Odası (HATSO) Konferans Salonunda “Bölgesel İstişare Toplantısı gerçekleştirildi.
 
Bölgesel İstişare Toplantısına; Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar PEKCAN, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Sayın M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU, Valimiz İdris AKBIYIK, Rektörümüz Prof. Dr. Ömer PAKİŞ, Vali Yardımcıları Mustafa PALA ve Cüneyt EPCİM, Hakkâri Ticaret Odası Başkanı Servet TAŞ, Yüksekova Ticaret Odası Başkanı Abdurrahman PINAR, Bölge Ticaret ve Sanayi Odası başkanları, STK Temsilcileri ile kurum amirleri katıldı.
 
Hakkâri’ de bulunmaktan ötürü mutlu olduğunu ifade eden Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar PEKCAN, Şemdinli’de gerçekleşen terör saldırısında hayatını kaybeden vatandaşın ailesine başsağlığında bulunarak sözlerine şu şekilde devam etti: " Hakkâri’de 24 milyon lira kredi kullanan iş adamımız var. Hakkâri’nin dış ticaret rakamlarına baktım, toplamda 93 milyon dolar dış ticareti var. 93 milyon dolar dış ticareti sadece 29 firma yapmış. Demek ki firmalarımız dış ticaret yapamaya odaklanmıyor. Bu bölgede bir lisanslı depo yok. Hiç kimse müracaat etmemiş. Artık lisanslı depodaki ürününüzü oturduğunuz yerden de bilgi işlem üzerinden bugün Türkiye'de yarın dünyanın her yerinde ürününüzü satabileceksiniz. E-ticarette güven damgasını geliştirdik. Artık e-ticaret sitelerinde dolandırılmadan güvenilir ticaret yapmak için bunu da geliştiriyoruz. Bizim bir numaralı ihracat pazarımız olan, ihracatımızın yüzde 50'sini gerçekleştirdiğimiz Euro bölgesinde de büyüme aşağı yönlü revize ediliyor. Buna rağmen çok şükür biz 2019'un ilk 6 ayında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık, ihracatımızı 88,2 milyar dolara çıkarttık. Amacımız bundan sonra da bunu devam ettirmek." diye konuştu.
 
 
Toplantının ardından Hakkâri Valiliğini ziyaret eden Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar PEKCAN  daha sonra ilimizden ayrıldılar.