“Cumhuriyet Devrinin Bir Serhat Vilayeti Hakkâri Uluslararası Sempozyumu” sona erdi.

04 Mayıs 2019
“Cumhuriyet Devrinin Bir Serhat Vilayeti Hakkâri Uluslararası Sempozyumu”, 02-04 Mayıs 2019 tarihlerinde yurtiçi ve yurtdışından 70 katılımcının sunumlarıyla gerçekleşti.
İki gün süren sempozyuma yoğun ilgi gösterildi. İkinci günün sonunda değerlendirme ve kapanış oturumu yapıldı. Değerlendirme ve Kapanış oturumunda Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali BEYHAN, Rektörümüz Prof. Dr. Ömer PAKİŞ, Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selma Yel ve Hakkari İl Kültür ve Turizm Müdürü İdris Ağacanoğlu sempozyum ile ilgili değerlendirmelerde bulundular.
 
Prof. Dr. Mehmet Ali BEYHAN konuşmasında; sempozyumların bilgi şöleni olduğunu ve bu bilgilerin kayıt altına alınarak bir zenginliğin ortaya çıkarılabileceğini dile getirdi. Ayrıca heyecanla başladıkları bu sempozyumu hüzünle bitirdiklerini ifade etti.
 
Rektörümüz Prof. Dr. Ömer PAKİŞ: “Sempozyumlarda, konferanslarda ve kongrelerde bilgiler toparlanıp ortaya konmaktadır. Bu iki günde gayet kaliteli, güzel ve ciddi şekilde istifade ettiğimiz sunumlar yapıldı, bundan dolayı herkese teşekkür ederim. Mamafih daha kapsamlı ve daha geniş bir sempozyumun olması gerektiği kanısındayım. İleriki dönemlerde yine Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi ile bir sempozyum daha düzenlemek istiyoruz. Üniversitemiz ortaklığıyla yapılan bu bilgi şölenine katkı sunan Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi’ne ve Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Ali BEYHAN’a, hocalarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” dedi.
Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selma Yel; Hakkâri’de bulunduklarından dolayı mutlu olduklarını, iki gün süren bu etkinlikte Hakkâri ile ilgili olumlu izlenimlerinin oluştuğunu belirtti. Bunun yanında Hakkâri’nin kayak sporu için çok ideal olduğunu ve turistik tesislerin kurulması gerektiğini ve Hakkâri’nin sözlü kültürünün kayıt altına alınmasının önemine değinerek bu çalışmaya katkıda bulunan herkese teşekkür etti.
 
Hakkâri İl Kültür ve Turizm Müdürü İdris Ağacanoğlu; Hakkâri’nin tarih boyunca bir kavşak noktasında olduğunu belirterek Hakkâri’nin tarihi ve kültürü ile ilgili olarak çok fazla arşive sahip olamadığımızı dile getirdi.
 
Üniversitemiz, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi, Hakkâri Valiliği ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Cumhuriyet Devrinin Bir Serhat Vilayeti Hakkâri Uluslararası Sempozyumu”na katılan misafirlere, sempozyumla birlikte Hakkâri’nin güzelliklerinin tanıtıldığı programlar yapıldı. Hakkâri’yi tanıtmak amacıyla Reng-i Hakkâri’nin muhteşem gösterisinin ardından Hakkâri’de Çekilmiş ve Hakkâri’yi Tema Alan Tanıtım Filmleri- Film Gösterimleri, Müzikal’den Sahneye Hakkâri Kültürü Hakkında Tiyatro Oyunu, Çukurca ve Hakkâri Meydan Medresesi gezisi yapıldı.