Üniversitemizde Mezuniyet Coşkusu

30 Nisan 2019
Üniversitemiz 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı mezuniyet töreni yapıldı.
Üniversitemiz Rektörlük konferans salonunda düzenlenen Mezuniyet törenine; Valimiz İdris AKBIYIK,  Rektörümüz Prof. Dr. Ömer PAKİŞ, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa BALIK, Vali Yardımcısı Aziz GÖLBAŞI, Hakkâri Dağ ve Komando Tugayı Kurmay Başkanı Hamdi Ünal AKMEŞE, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat DiLBEROĞLU, Baro Başkanı Zeydin KAYA, kurum amirleri, Üniversitemiz akademik-idari personellerimiz, öğrencilerimiz ve aileleri katıldı.
 
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Üniversitemiz Eğitim Fakülte birincisi Leyla ERDEM, Üniversite hayatı ve başarı üzerine konuşmasını yaptıktan sonra hocalarına ve ailesine teşekkür etti.
 
Açılış konuşması yapan Rektörümüz Prof. Dr. Ömer Pakiş: “Bugün 2018-2019 eğitim-öğretim yılının mezunlarını vermenin gururunu yaşıyoruz. Bugün mutlulukları ve gururu paylaşmanın günü, Hakkâri Üniversitesi ailesi olarak yöneticisinden akademisyenine ve idarecisine çok kıymetli öğrencilerimizin başarılarının mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün yaklaşık 500 öğrencimizi mezun ediyor; hayatlarında yeni bir sayfa açmalarına şahit oluyoruz. Her yıl öğrencilerimizi mezun ederken aynı zamanda ailemize yeni öğrenciler katıyoruz. Bir bilim yuvası olarak Üniversiteler bulundukları bölgelerin refah düzeyini yükselttiği gibi oradaki yaşamın bilimselleşmesini de sağlar. Bu perspektiften bakınca yereldeki konuları araştırarak kongre ve sempozyum gibi bilimsel toplantılar yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Perşembe günü Cumhuriyet Devrinin Bir Serhat Vilayeti Hakkâri Uluslararası Sempozyumunu yapacağız.Bugün hayatlarının önemli bir dönemini kapatan ve aynı zamanda yeni bir döneme başlayan tüm öğrencilerimize bundan sonraki hayatlarında başarılar dilerken üzerlerindeki sosyal sorumluluklarını göz ardı etmemelerini umuyorum. Ve tabi ki her zaman yanımızda olan ve desteklerini bizlerden esirgemeyen değerli ailelerimize özverili emekleri için teşekkür ederiz. Sevgili mezunlarımız bizimle yani Hakkâri Üniversitesi ailesiyle gönül bağınızı koparmayın. Buranın eviniz olduğunu asla unutmayın. Her zaman bizimle olan bağınızı güçlü tutun.” dedi.
 
Valimiz İdris AKBIYIK '' Bu mezuniyet törenleri; bize geçişimizi, mezun olduğumuz günleri hatırlatıyor. Esas hayat bundan sonra başlıyor. Mutlaka eğitim-öğretim döneminizde çok çalıştınız, çok yoruldunuz, çok emek harcadınız. Akademisyenlerimiz sizlere çok emek harcadı. Bu kısa eğitim-öğretim dönemi esas uzun hayatın kapısının anahtarıdır. İnşallah orada daha başarılı olur; daha çok üretirsiniz. Ülkemize, ailemize, vatanımıza çok çalışarak ve emek harcayarak geleceğe doğru yol alacaksınız. Hepinize başarılar dilerim.” dedi.
 
Üniversitemiz mezuniyet töreni; Valimiz İdris AKBIYIK, Rektörümüz Prof. Dr. Ömer PAKİŞ ve protokol üyeleri tarafından bölümlerini birincilikle tamamlayan öğrencilere başarı belgelerinin verilmesi, Çölemerik Meslek Yüksekokulu İnşaat Teknolojisi Bölümü, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü ve Geleneksel El Sanatları Programı öğrencileri tarafından hazırlanan yılsonu sergilerinin gezilmesiyle devam etti.
 
Rektörümüz Prof. Dr. Ömer PAKİŞ, Eşi Melike PAKİŞ, akademik ve idari personellerimizin katılımıyla konser alanında toplanan mezun olacak öğrencilerimize, Rektörümüz Prof. Dr. Ömer PAKİŞ, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Erdoğan BADA ve Üniversitemiz Öğretim elemanları tarafından başarı belgelerinin takdim edilmesinin ardından öğrencilerimiz keplerini atarak günün coşkusunu yaşadılar. Kep atma töreninin ardından program; yerel sanatçıların seslendirdiği şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.