Kısaca Hakkari Kısa Film Günleri

26 Mart 2019
Üniversitemiz bünyesinde 26-27 Mart 2019 tarihlerinde “Kısaca Hakkari Kısa Film Günleri” etkinliği ve Üniversitemiz tarafından hazırlanan kısa filmlerin galası yapıldı.
Üniversitemiz Rektörlük konferans salonunda gerçekleştirilen etkinliğe; Rektörümüz Prof. Dr. Ömer PAKİŞ, Hakkâri Dağ ve Komando Tugayı Kurmay Başkanı Hamdi Ünal AKMEŞE, İl Milli Eğitim Müdürü Bilal GÜR, İl Müftüsü Faruk GÜRBÜZ, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Salih KAYA, Hakkari Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşit GÜRDAL ve diğer kurum amirleri, vatandaşlarımız, akademik-idari personellerimiz ve öğrencilerimiz katıldı. 
 
Dr. Öğretim Üyesi M. Fatih YELMEN, Öğretim Görevlisi Murat ADIYAMAN ve Öğretim Görevlisi Taner AYDOĞAN’ın koordinatörlüğünde gerçekleşen kısa film günlerinin açılış konuşmasını Rektörümüz Prof. Dr. Ömer PAKİŞ gerçekleştirdi. Rektörümüz konuşmasında;
 
“Kısaca Hakkari Kısa Film Günleri” adlı programımız aynı zamanda “Dedemin Masalları” filminin de galasıdır. Bu film, bizim için özel bir çalışmadır, Hem üniversitemizin idari ve akademik personelleri, hem öğrencilerimiz hem de Hakkari halkı; filmin senaryo, yapım, yönetim, oyunculuk aşamalarında ortaklaşa bir ekip çalışmasına imza atmışlardır. Bu yönüyle, bu film sanatsal bir etkinlik olmasının yanında, kurum kültürünün, ortak bir amaca hizmet etmenin ve dayanışmanın adeta vücut bulmuş halidir. Hakkari kültürüne dair izlerin bulunduğu, kurmaca türünde çekilen 20 dakikalık bu kısa filmde, belki de unutmakta olduğumuz çocukluğumuz ve o değerli hatıralarımız aklımıza gelecektir.
 
Umuyorum ki, bu film, hem gelecekte daha iyilerini yapacaklarına inandığım tüm öğrenci arkadaşlarıma hem de sanata destek olmak isteyen tüm resmi kurumlara cesaret verecektir.
 
İki gün sürecek olan bu etkinlikte, kurmaca, belgesel ve animasyon türlerinde, yerli ve yabancı kısa filmler gösterilecektir. Etkinlikte ayrıca, Hakkari’mizin tanıtımına önemli katkısı olacağını düşündüğüm, doğa sporları rotasının oluşturulduğu “Görürsen Her Yer Güzel” isimli tanıtım filmini ve öğretim görevlisi hocalarımızın çektiği, şehir hayatında fazla bir yeri olmayan, ancak hepimizin ihtiyacı olan imece kültürünü hatırlatan “Karınca Kararınca” isimli kısa filmi de izleme fırsatımız olacaktır. 
            
Bizler Üniversitemizin katkılarıyla çekilen filmler ve düzenlenen kısa film günleri vesilesiyle, Hakkari Üniversitesi’nin vizyonu ve misyonu doğrultusunda, sanata destek vermeye devam edeceğimizi hatırlatır, herkese iyi seyirler dileriz.” dedi.
 
Rektörümüzün konuşmasının ardından Üniversitemiz akademik, idari personelleri ve öğrencilerimiz tarafından hazırlanan Görürsen Her Yer Güzel Hakkari Doğa Sporları tanıtım filmi ile  Dedemin Masalları, Karınca Kararınca kısa filmleri gösterildi. Gösterimlerin ardından kokteyl verildi. 
 
Yapım ekibi ile yapılan söyleşiden sonra diğer üniversitelerin desteği ile temin edilen kısa filmlerin gösterimi yapıldı.