Üniversitemizde “Hakkâri Girişimci Kadınlarını Yetiştiriyor” Projesi İş Birliği Protokolü İmza Töreni Yapıldı

14 Mart 2019
Üniversitemiz ile Hakkâri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Hakkâri Ticaret ve Sanayi Odası, Hakkâri Barosu, Hakkâri Kadın Girişimciler Derneği, Hakkâri Çalışma Ve İş Kurumu Müdürlüğü, KOSGEB Hakkâri Müdürlüğü, KAMER Vakfı Hakkâri Şubesi, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Hakkâri Yatırım Destek Ofisi, Hakkâri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından “Hakkâri Girişimci Kadınlarını Yetiştiriyor” projesi iş birliği protokolü imzalandı.
Üniversitemiz Rektörlük konferans salonunda gerçekleşen iş birliği protokolü imza törenine; Rektörümüz Prof. Dr. Ömer PAKİŞ, Vali Yardımcısı Mustafa PALA ile Hakkâri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Salih KAYA, Hakkâri Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Fikret KESKİN, Hakkâri Barosu Başkanı Zeydin KAYA, Hakkâri Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Sevda KESKİN, Hakkâri Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Ahmet KIZILKAYA, KOSGEB Hakkâri Müdürü Cihat GÜR, KAMER Vakfı Hakkâri Şube Başkanı Zozan SELİMOĞLU, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Hakkâri Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Sabır SARIMURAT, Hakkâri İl Tarım ve Orman Müdürü Vahap ŞİMŞEK katıldı.
 
Program, proje koordinatörü Güzel Sanatlar Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Firdevs SAĞLAM’ın projeyi tanıtmasıyla başladı. 
 
Ardından Rektörümüz Prof. Dr. Ömer PAKİŞ’in öncülüğünde “Hakkâri Girişimci Kadınlarını Yetiştiriyor” projesinin iş birliği imza törenine geçildi. Burada konuşmalarını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Ömer PAKİŞ: “Dünya ve Türkiye genelinde projelerle yapılabilecek muazzam çalışmaların var olduğu, hepimiz tarafından bilinmektedir. Kaliteli projeleri olan bazı insanların bu projelerinin hazırlanma aşamasında büyük eksiklikleri bulunmaktadır. Bu anlamda Üniversite olarak deneyimli personellerimiz ile bize düşen bütün görevleri üstlenmeye, öncülük yapmaya ve katkı sağlamaya hazırız. Hakkari’nin sosyolojisine, coğrafyasına, yeraltı ve yerüstü kaynaklarına, iklimine uyumlu ve yapıldığı zaman verim alınabilecek çalışmaların projelendirilmesinin daha yararlı olacağına inanıyoruz. Projenin hayırlı olmasını Cenab-ı Allah’tan diliyor; bütün paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.
 
“Hakkâri Girişimci Kadınlarını Yetiştiriyor” projesinin amacı;
 
  • Kadın girişimcileri desteklemek, 
  • Hakkâri ilinde girişimciliği arttırmak,
  • Girişimci ve iş hayatına atılmak isteyen kadınlara ihtiyaç duydukları eğitimleri vermek, 
  • Hakkâri ilinde yaşayan, boşanmış, şiddete uğrayan, ekonomik geliri olmayan ya da düşük olan kadınlara iş sahası açmak, 
  • Kendi projelerini geliştirip iş sahibi olmalarını sağlamak, 
  • Hakkâri ilinde yaşayan kadınların toplumdaki statülerini iyi yönde arttırmak,
  • Girişimci kadınlar ve iş hayatına atılmak isteyen kadınlara projeleri gerçekleştirmede yardımcı olmak, 
  • Hakkâri’de var olan ve ticarete dönüştürülmesi gereken ürünlerin tespit edilip değerlendirilmesi ve Ülke ekonomisine katkı sağlanması,
  • Hakkâri ilinde yeni iş sahaları açmak, 
  • Hakkâri ilinde istihdam artışının sağlanmasına katkıda bulunmaktır. 
 
Projenin amaçlarından biri de Hakkâri’de kadınların iş hayatındaki konumunun belirlenmesi varsa sorunların tespit edilmesi ve bu doğrultuda iyileştirilmelerin yapılmasıdır. 
 
Proje dahilinde yapılacak olan program, Hakkâri ilinde yaşayan tüm kadınları kapsayacaktır. Fakat proje eşlerinin de desteği ile tespit edilen mağdur kadınlara, öncellik tanınacaktır. Projenin planlandığı gibi sonuçlanması ile kadınlar kendi ayakları üzerinde durarak ev, kent ve ülke ekonomisine katkıda bulunacaklardır. Sonuç olarak bu proje ile ekonomik özgürlüğünü kazanan ve topluma fayda sağlayan kadınların yetiştirilmesi, bu kadınların özgüvenin artması, toplumdaki statüsünün iyileşmesi, kendine yaşam alanı yaratmasıdır.
 
İş birliği protokolü imza töreni; proje eşlerinin proje hakkında konuşmaları ve atılan imzalar ile son buldu.