Görürsen Her Yer Güzel Projemiz

22 Mayıs 2018
Üniversitemiz ve DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı iş birliğinde yürütülen “Görürsen Her Yer Güzel” isimli proje kapsamında Hakkâri merkeze 23 km uzaklıkta bulunan 3000m rakımlı Berçelan yaylasında 19 Mayıs’ta tur kayağı ve kayaklı yamaç paraşütü yapıldı.
Üniversitemiz ile DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı iş birliğinde yürütülen “Görürsen Her Yer Güzel” isimli proje ile Hakkari’nin doğa sporları rotaları kitabı ve doğa sporları tanıtım filmi hazırlanacaktır. Yürütülen proje kapsamında Mayıs ayında Berçelan yaylasına çıkan Üniversitemiz Öğretim Görevlisi Emin Yıldırım, Öğretim Görevlisi Murat Adıyaman, Kayakçı ve yamaç paraşütü pilotu Recep Can ile Mazlum Tekçe adrenalin dolu anlar yaşadı.
 
Öğretim Görevlisi Emin Yıldırım: “Hakkâri, doğa sporları potansiyeli açısından çok zengin ve bakir bir bölge. Aynı mevsimde birçok farklı branş aynı anda yapılabilmekte ve iklimi çok uzun sürmektedir. Bulunduğumuz Berçelan yaylasında 19 Mayıs olmasına rağmen bölgede kar kalınlığı yaklaşık 2 metre, kar Haziran ayının sonuna kadar kalabilecek durumda. Bu mevsimde bu şartlar tur kayağı ve kayaklı yamaç paraşütü için çok büyük bir fırsat ve zenginliktir” dedi.
 
Proje yürütücüsü Öğretim Görevlisi Murat Adıyaman: “Hazırlanacak tanıtım filmi ve doğa sporları rotası kitabı kapsamında Kayak, Rafting, Kano, Dağcılık, Kampçılık, Dağ ve Yol Bisikleti, Yamaç Paraşütü, Kayaklı Yamaç Paraşütü ve Tur Kayağı branşları yer alacak. Üniversite olarak amacımız Hakkâri’nin bu alanlardaki potansiyelini açığa çıkarmak başta yöre halkı ve sporcuları olmak üzere il ve ülke dışından birçok doğa sporları tutkunlarının ve sporcularının ilimize gelmelerine öncülük etmek. İlimiz ve ülkemizi ulusal ve uluslararası arenada tanıtmak, bu branşları yaygınlaştırmak ve doğa sporları turizmini canlandırmaktır.” dedi.