1. Uluslararası Zap Havzası Uleması Sempozyumu Yapıldı

03 Mayıs 2018
Üniversitemiz ile DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğinde "1. Uluslararası Zap Havzası Uleması Sempozyumu" düzenlendi.
Hakkâri Atatürk Kültür Merkezinde açılışının yapıldığı sempozyuma Valimiz Cüneyit Orhan Toprak, eşi Dr. Funda Toprak, Rektörümüz Prof. Dr. Ömer Pakiş, Vali Yardımcıları Bekir Abacı ve Mehmet Nurullah Karaman, Genel Sekreterimiz Kerim Akar,  Üniversitemiz akademik /idari personelleri, kurum amirleri ile birçok ülkeden bilim adamları, yazarlar ve araştırmacılar katıldı.
 
Açılış konuşmasını yapan Rektörümüz;  ana gayesinin tarih boyunca Zap havzasını oluşturulan kültür ve medeniyet kurumlarını ortaya çıkarmak, bu kurumlarda yetişmiş olan önemli şahsiyetleri tanımak, tanıtmak, onların geleneğimiz ile düşünce dünyamıza olan katkılarını ve etkilerini tartışmaya açmak olduğunu belirterek “Kurulduğu günden bu yana Hakkari halkı ile bütünleşmeye, sevinçlerini ve üzüntülerini paylaşmaya devam eden Üniversitemiz, ihtiyaç duyulan konularda ülkemiz, bölgemiz ve şehrimiz insanını aydınlatmakta ve bilinçlendirmektedir. Bu bağlamda Hakkâri Üniversitesi olarak ulusal ve uluslararası ölçekte paneller, konferanslar ve sempozyumlar tertip ettik, ediyoruz. Bugün Hakkari Üniversitesi ve Doğu Anadolu Projesi (DAP)’nin ortak etkinliği ile düzenlenen, dünya düşünce tarihine büyük bir miras olarak kalacak olan 1. Uluslararası Zap Havzası Uleması Sempozyumunu gerçekleştireceğiz. Geniş bir coğrafi alana yayılan Zap Nehri Havzası; Hakkâri ve Duhok bölgelerini tamamen, Van, Urmiye, Erbil ve Musul bölgelerini ise kısmen kapsamaktadır. Zap Havzası insanlığın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Bu havza, tarihin en eski dönemlerinden itibaren Urartu, Asur, Med, Pers, Roma ve İslam gibi birçok önemli kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Zerdüştlük, Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam gibi çeşitli dinler bu bölgede yaşamıştır. Filistin, İran, Irak gibi ülkelerden ve ülkemizin farklı üniversitelerinden ilimizi teşrif eden akademisyenlerimize, Zap Havzası Uleması konusundaki bilgi ve birikimlerini bizimle paylaşacak olan çok değerli bilim insanlarına ve bu salonu dolduran siz değerli misafirlerimize en kalbi şükranlarımı sunuyor, sempozyumun verimli ve başarılı geçmesini diliyor, hepinize saygılar sunuyorum.” dedi.
 
139 katılımcının yer aldığı 1. Uluslararası Zap Havzası Uleması Sempozyumu 2 gün süre ile 27 oturumda gerçekleşti. Sempozyumun 3. gününde katılımcılar, Rektörümüz Prof. Dr. Ömer Pakiş ile Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinin Nehri bölgesinde bulunan Seyyid Taha- i Hakkâri’nin kabrini ziyaret ederek orda bulunan Kayme Sarayı ve Tarihi Taş köprüyü gezdiler.